Wychowanie dzieci w erze cyfrowej: zagrożenia i rozwiązania
Technologie cyfrowe są integralną częścią dzisiejszego świata, dlatego należy nauczyć dziecko prawidłowego z nich korzystania
Postęp techniczny doprowadził do tego, że dzisiaj technologie cyfrowe są obecne we wszystkich możliwych sferach. Współczesne dzieci nie wyobrażają już sobie życia bez nowoczesnych gadżetów. To pokolenie cyfrowe, które informacje o rzeczywistości czerpie wyłącznie za ich pośrednictwem. Niedługo staną się młodymi ludźmi, którzy od dzieciństwa mieli już do czynienia z elektroniką. Może to być dla nich bardzo pożyteczne, bo technologie cyfrowe same w sobie nie są takie złe. Niewłaściwe może być ich użytkowanie. Dlatego należy nauczyć dzieci bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zalet nowych technologii, żeby w przyszłości nie wyrządziło to więcej szkody niż pożytku.
Rozpatrzmy kilka ważnych wskazówek, które pomogą prawidłowo korzystać z technologii w wychowaniu i edukacji dzieci.
Na czym polegają trudności w wychowaniu dzieci w erze cyfrowej
We współczesnym świecie na rodziców czeka wiele trudności, gdy wychowują dzieci wśród takiej różnorodności technologii.
- Zalety technologii cyfrowej są oczywiste, jednak zarazem nie jesteśmy jeszcze dostatecznie przygotowani na to, by poradzić sobie z ich wadami. Korzystanie z nich jest również obarczone wieloma ukrytymi zagrożeniami. Dlatego dziecko, używając nowoczesnych gadżetów zarówno w trakcie edukacji, jak i na co dzień, bez wątpienia naraża się na pewne ryzyko.
- Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem to problem dotyczący nie tylko dzieci, ale też i dorosłych. Nie dziwcie się więc, gdy starając się ograniczyć dziecku czas spędzany przy komputerze usłyszycie od niego, że sami też moglibyście mniej siedzieć przed monitorem.
- Obecnie coraz bardziej powszechnym zjawiskiem staje się cyberprzemoc. Lecz dotąd, niestety, nie wiemy, jak uchronić przed nią nasze dzieci. Najczęściej w takich wypadkach rodzice każą dziecku usunąć stronę z portalu społecznościowego. Nie gwarantuje to jednak rozwiązania problemu.
- Jeszcze jedna ważna sprawa w tej dziedzinie – moda na umieszczanie i zbieranie „lajków” pod zdjęciami i postami może wywołać u dziecka zależność emocjonalną. Może ona wymknąć się spod kontroli, jeżeli rodzice w porę nie zwrócą na to uwagi.
- Problem leży również w niesamowitej łatwości dostępu do wszelkich informacji, którymi przepełniony jest Internet. Dlatego czasem trudno jest kontrolować, co ogląda dziecko. Wystarczy kilka kliknięć, by trafiło na stronę zawierającą treści nieprzyzwoite.
Jak skutecznie wychować dziecko w świecie cyfrowym
Rozważmy kilka wskazówek na ten temat.
1. Więcej czasu spędzajcie w rodzinnym gronie i wyznaczcie wszystkim rozsądną ilość czasu spędzanego przy monitorze czy innych elektronicznych gadżetach.
Większość zajęć przy komputerze będzie sprzyjała ogólnemu rozwojowi dziecka. Upewnijcie się, że zostały ustalone rozsądne ograniczenia czasowe dotyczące używania gadżetów przez dzieci. Zrekompensujcie ten czas zajęciami z domownikami, zabawą, czytaniem itp. To też będzie sprzyjało rozwoju dziecka, a także znacznie wzmocni więzi w rodzinie.
2. Należy jasno zaplanować czas na oglądanie programów telewizyjnych oraz stron internetowych dla całej rodziny.
W życiu codziennym ważne jest zachowanie równowagi między wszystkimi rodzajami działalności. Jeżeli tylko odrobinę więcej czasu udzieli się oglądaniu telewizji czy serfowaniu w Internecie, na inne ważne czynności może go już nie wystarczyć.
3. Świećcie dobrym przykładem.
Dzieci zawsze lepiej przyswajają lekcje sądząc z zachowania rodziców, niż z ich instrukcji. Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami w życiu dziecka, dlatego upewnijcie się, że jesteście dla niego dobrym przykładem. Ograniczcie własne korzystanie z sieci socjalnych – to bardzo skuteczny sposób, jeżeli chcecie, by dziecko postąpiło podobnie.
4. Nigdy nie używajcie i-fonu by uspokoić dziecko.
Ostatnio pojawiła się tendencja do używania telefonów komórkowych niezgodnie z ich przeznaczeniem – jako zabawek, które mają natychmiast uspokoić dziecko. Gdy dziecko wpada w histerię lub wymyka się spod kontroli, rodzice włączają mu kreskówkę czy grę na telefonie. Jednak na dłuższą metę może to stać się problemem.
5. Komunikujcie z dzieckiem.
Regularna, bezpośrednia komunikacja z dzieckiem pomaga rodzicom lepiej zrozumieć jego myśli, uczucia i działania, a również przyczynia się do rozwoju umiejętności językowych dziecka.
6. Stwórzcie w domu strefę wolną od gadżetów.
Jeżeli umówicie się w rodzinie, że nie używa się gadżetów w niektórych miejscach w domu czy w pewnych sytuacjach (na przykład, podczas wspólnych posiłków, rodzinnych spotkań itp.) – pomoże to zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed ekranami. Zacznijcie od tego, że wyłączacie telewizor i odkładacie na bok smartfony podczas posiłku czy rodzinnych pogawędek. Pomoże to zarówno dzieciom, jak i dorosłym nie rozpraszać się przy spożywaniu posiłków czy w trakcie rozmowy w gronie najbliższych. To jest ważne, ponieważ nieraz zdarza się, że dzieci nie pamiętają, co jadły, ani z kim siedziały przy stole. A wszystko dlatego, że podczas obiadu czy kolacji były zbyt zaabsorbowane korespondowaniem z kolegami na portalach społecznościowych czy oglądaniem programu telewizyjnego.
7. Współpracujcie ze szkolnymi nauczycielami dziecka.
Aby nauczyć dziecko odpowiedzialnie korzystać z technologii, potrzebna jest ścisła współpraca między rodzicami a nauczycielami. Wiele szkół dzisiaj stosuje różne metody nauki online. Rodzice powinni wspierać nauczycieli w stosowaniu tych metod i korzystać z nich też w domu. Oczywiście, odpowiednio kontrolując swoje dziecko.
Jak kontrolować dzieci w erze cyfrowej
Wychowanie dziecka w erze cyfrowej może okazać się zadaniem dość trudnym, ale nie ma niczego, co byłoby niemożliwe. Jakimi sposobami rodzice mogą kontrolować swoje dziecko podczas korzystania z technologii cyfrowych? Oto kilka wskazówek.
- Upewnijcie się, że wykorzystujecie ustawienia, które ograniczają dziecku dostęp do treści nieodpowiednich dla jego wieku.
- Niezwykle ważne jest by wyjaśnić dziecku, jak bardzo niebezpieczne są oszustwa internetowe czy też sytuacje, gdy ktoś przysyła mu wiadomości o charakterze seksualnym lub agresywnym.
- Starajcie się kontrolować dziecko niezbyt szorstko, nie poniżać go. Dzieci niechybnie będą popełniać błędy korzystając z sieci socjalnych. Rodzice powinni zachowywać się taktownie w takich sytuacjach i postarać się zamienić takie pomyłki w naukę dla dziecka.
- Przypadki cyberprzemocy lub inne poważne sytuacje mogą wymagać zdecydowanego działania. W celach profilaktycznych należy obserwować historię przeglądarki dziecka, a także jego zachowanie. Jeśli zajdzie potrzeba, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą młodym rodzicom skutecznie wychowywać dzieci w erze cyfrowej i nauczą prawidłowego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Źródło: childdevelop