Jak zaangażować dziecko w przygotowania do świąt?
Zanim Święta Bożego Narodzenia otulą nas ciepłem i magią rodzinnej atmosfery, trzeba się do nich trochę przygotować. To trochę w praktyce oznacza zazwyczaj niekończące się listy zadań dla każdego z domowników – porządki, zakupy, wypieki, prezenty, choinka, dekoracje… Dorośli mają ręce pełne roboty, a przez to mogą też mieć mniej czasu dla swoich pociech. Jest jednak sposób, aby połączyć usprawnienie przedświątecznych działań z rodzinnie spędzonymi chwilami. Wystarczy zaangażować dzieci w przygotowania do świąt! Niemożliwe? Nie istnieje 🙂 Sprawdź „magiczne” sztuczki, które zachęcą maluchy do pomocy w wykonywaniu prostych obowiązków – Tobie będzie odrobinę lżej, a Twoje dziecko poczuje się ważne i potrzebne!
Czy zaangażowanie dzieci w świąteczne przygotowania to dobry pomysł?
Chociaż ilu rodziców, tyle różnych sposobów wychowywania najmłodszych, to jednak śmiało można stwierdzić, że zaangażowanie dzieci w wykonywanie domowych obowiązków już od najmłodszych lat przynosi duże korzyści, zwłaszcza w późniejszym wieku. Przede wszystkim maluch uczy się sumienności, która przyda mu się w wieku szkolnym, a nawet dalej – w dorosłym życiu, w pracy i nie tylko. Łatwiej będzie mu się wywiązywać ze zobowiązań. Po drugie, poproszenie dziecka o pomoc w świątecznych przygotowaniach zakomunikuje mu, że jest potrzebne, a jego działania też są ważne. Wspólne rodzinne przygotowania do świąt mogą więc dodatkowo wzmocnić Waszą więź.
W końcu jest też trzeci powód – przedświąteczna gorączka nie bez powodu się tak nazywa. Zazwyczaj jesteśmy wtedy zabiegani i podenerwowani, co oddziałuje na dzieci, które – przejmując nasze emocje – mogą czuć się lekko zagubione czy spięte. Zaproponowanie dziecku współuczestnictwa w przygotowaniach do świąt sprawi, że maluch nie będzie czuł się odrzucony, a jego pomoc zawsze odejmie nieco ciężaru z Twoich prac.
Jak zachęcić dziecko do pomocy przy świątecznych przygotowaniach?
Nie jest to zawsze zadanie łatwe, ale nie niemożliwe 🙂 Klucz stanowi tutaj dobór obowiązków i stopnia ich trudności do wieku oraz możliwości pociechy. Inne zadania zlecimy kilkulatkowi, a inne dzieciom w wieku szkolnym. Niezależnie od tego, ile lat ma Twój mały skarb, najlepszy rezultat osiągniesz wtedy, gdy przedstawisz dany obowiązek jako coś, przy czym można dobrze się bawić.
Niech Twój maluch poczuje przyjemność z pomagania rodzicom i z szykowania się do najbardziej rodzinnego święta w całym roku, jakim dla wielu jest Boże Narodzenie! Uśmiechy do siebie, wesoła muzyka w tle (np. coś na czasie – piosenki świąteczne) oraz miłe słowa przy realizowaniu kolejnych punktów z długiej listy zadań mogą sprawić, że praca będzie posuwać się do przodu – i to w spokojnej oraz sympatycznej atmosferze, a Wy będziecie się przy tym dobrze bawić.
Kiedy dziecko nie będzie chciało Ci pomóc…
Czy fakt, że dziecko nie chce Ci pomóc w domowych obowiązkach, to znak, że jest leniwe albo nieposłuszne? Oczywiście, że nie! Tak naprawdę w odniesieniu do tej samej czynności maluch może zareagować albo chęcią, albo niechęcią – często w zależności od tego, jak mu ją przedstawisz lub w jaki sposób próbujesz wyegzekwować jej wykonanie. Jeśli dana rzecz będzie dla Twojej pociechy wyglądała na nieatrakcyjną albo nudną, nie wyrazi nią większego zainteresowania. Natomiast jeśli zaprezentujesz wykonanie obowiązku jako formę nowej zabawy albo po prostu świetną możliwość do wykazania się i pomocy mamusi oraz tatusiowi – możesz zyskać bardzo zaangażowanego małego druha do współpracy!
Jeżeli maluch sam chce Ci pomóc, ale wiesz, że zrobi to niedokładnie, narobi przy tym więcej bałaganu albo że i tak trzeba będzie po nim poprawiać – i tak nie odrzucaj pomocy dziecka! Częste gaszenie w dzieciach zapału i niekorzystanie z ich wsparcia, gdy same je oferują, może utrwalać w nich przekonanie, że po pierwsze – nie warto się starać, a po drugie – nie są potrzebne, co z kolei może wpłynąć na zaburzenie ich poczucia bezpieczeństwa.
Zadania świąteczne dla dzieci – co zlecić małym pomocnikom?
Pamiętaj, by obowiązki, którymi mają się zająć dzieci, były bezpieczne oraz dopasowane do ich możliwości i umiejętności. Warto powierzać maluchom te zadania, w których szybko pojawia się efekt, aby za wcześnie się nie znudziły. Należy do nich na pewno ubieranie choinki czy wycinanie pierniczków świątecznych – zresztą do tych zleceń dzieciaczki podchodzą zazwyczaj bardzo chętnie!
Twój szkrab może Ci też pomóc w układaniu zastawy na stole lub odkurzaniu pokoju. Aby te czynności były dla niego atrakcyjniejsze i by tym samym chętniej je wykonał, możesz wymyślić zabawę, która będzie dotyczyła każdego świątecznego zadania. Przy zamiataniu podłogi maluch może używać czarodziejskiej miotełki, która wyczyści każdy kąt i przegoni kryjące się w nich potworki. By łatwiej było mu ułożyć sztućce po właściwych stronach talerzy, pomóc może wymyślona rymowanka albo wspólnie śpiewana piosenka. To samo można odnieść do świątecznych prac w kuchni i nie tylko.
Powodzenia!
pani Asia /źródło: BajkowaModa.pl/