Gdy po raz pierwszy do przedszkola – porady nie tylko dla Rodziców 3-latków
Pomyślny start w przedszkolu, to połowa sukcesu! Oto kilka rad, które pomogą przygotować dziecko do przedszkola.
Co może zrobić Rodzic?
- Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola. Nie straszyć dziecka przedszkolem.
- Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do tego, jaki panuje w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków, przesunięcie drzemki na godzinę odpowiadającą porze leżakowania – a tego dowiedzieć się można z naszej strony).
- Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi (poprzez zachętę do prowadzenia rozmów, dzielenie się przeżyciami).
- Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, np. robiąc wspólnie zakupy… papci.
- Przeprowadzać tzw. trening umiejętności społecznych, polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi, a także rozstania z rodzicami.
- Wdrażać dziecko do samoobsługi (samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).
- Przyzwyczajać do urozmaiconych potraw, bez rozdrabniania pokarmów.
- Wdrażać dziecko do przestrzegania umów i zasad.
- Dostarczać dziecku materiały plastyczne, z którymi zetknie się w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.
- Rozmawiać z dzieckiem – udzielając odpowiedzi na nurtujące je pytania, pozbawiamy je lęku, obaw, niepewności.
Rady na TEN pierwszy dzień:
- Wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności.
- Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze mieć czas na rozmowę i nie ponaglać w zdenerwowaniu malucha.
- Starajcie się dojść do przedszkola do godz. 8.30, bo o tej godzinie zamykamy drzwi – myjemy i dezynfekujemy korytarze (tymi korytarzami jaką później wózki z posiłkami). A jak się spóźnicie, to dopiero wejdziecie ok. godz. 8.50, bo o tej porze otwieramy z powrotem drzwi. Stanie pod drzwiami i denerwowanie się nie jest dobrym punktem startu!
- Nie wchodźcie do sali i tam nie przedłużajcie pożegnań – to nie działa dobrze, a potęguje przeżycia innych dzieci.
- Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z dzieckiem, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
- Płaczącemu dziecku powiedzcie, że teraz pocieszy go pani i czekają na nie inne dzieci, które chcą się z nim pobawić.
- Nie okazujcie dziecku własnych rozterek. Nie płaczcie przy nim.
- W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi. Obiad jemy o godz. 13.30, więc już ok. 14.00 można odbierać swoją pociechę (przez pierwszy tydzień jest to bardzo wskazane).
- Dokładnie określ dziecku kiedy je odbierzesz np. „po obiedzie” a nie „za chwilkę”, nie składajcie obietnic, których nie możecie wypełnić.
Co każdy przedszkolak powinien przynieść w pierwszy dzień?
- Papcie – podpisane.
- Luźne spodnie lub spódnica z gumką, bluza dresowa lub lekki sweterek – czyli ubiór „na cebulkę”, ważniejsza wygoda od elegancji.
- Dodatkowe ubrania na zmianę (majtki, spodnie, rajstopy, skarpetki podkoszulka, bluzka) w woreczku z materiału przepuszczającego powietrze (podpisany), który umieszczamy w szafce dziecka.
- Poduszka „jasiek” w poszewce – podpisana (nie przynosimy piżam – u nas dzieci nie przebierają się do odpoczynku, bo jest jak w domu).
- Paczka lub kartonik chusteczek higienicznych.
Drodzy Rodzice!
Jeśli w Waszych sercach rodzi się niepokój, to chcę uspokoić i zapewnić, że w naszym przedszkolu każdy pracownik wykonuje swoje zadania najlepiej jak potrafi, aby Wasze dzieci były bezpieczne i radosne, bo …Chcemy, aby KAŻDE DZIECKO było jak SŁONECZKO!
Start w przedszkolu to nie łatwa sprawa, tak dla Maluszka, jak i dla Starszaka, który PIERWSZY raz przekracza jego próg! To są pierwsze poważne zmiany w życiu, dlatego Dzieciom i Rodzicom życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami. A Dzieciom, które kontynuują edukację przedszkolną u nas i ich Rodzicom życzymy dobrego roku: pełnego dobrych wrażeń, ciekawego w wydarzenia, dającego szanse na rozwój i rozwinięcie skrzydeł!