Święta, święta i po świętach. Promyczki w domu naprawdę zadbały o wielkanocną atmosferę i stworzyły piękne dekoracje. Koszyczki, kartki, rzeżuchy- wszystko to prezentujemy na poniższych zdjęciach. Powspominajmy. Dziękuję dzieciom i rodzicom za przesyłane zdjęcia.
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas. Pomimo tego, że „Jeżyki” nie spotkały się w przedszkolu, to świetnie bawiły się w domu. Dzieci poznały wielkanocne zwyczaje z całego świata, symbolikę święconych pokarmów oraz wykonały prace plastyczne. Nie obyło się bez ćwiczeń i zabaw ruchowych o tematyce wielkanocnej. „Jeżyki” wysłuchały piosenek „Zając długie uszy ma” i „Marcowe zajączki”.
Drama polega na inscenizacji przez osoby jakiegoś scenariusza, „to szansa głębszego uświadomienia sobie przez młodzież charakteru ról społecznych, w jakich występują ludzie, (…) dokonania analizy własnego postępowania i przezwyciężenia konfliktów”. Odgrywanie różnych scenek czy też ról przychodzi dzieciom bardzo naturalnie. Wystarczy spojrzeć na ich zabawy, dzieci bawią się np. w dom, gdzie jedno dziecko jest mamą, inne dzieckiem. Dzieci lubią sobie przydzielać role np. „Ty będziesz złodziejem, a ja policjantem”. Zabawy te niewątpliwie przygotowują do pełnienia ról społecznych, uczą zabawy oraz komunikacji w grupie.
Chcę zaproponować rodzicom i dzieciom zestaw ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem plastikowych butelek. Ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem plastikowych butelek mają celu między innymi: - rozwijanie sprawności ruchowej, gdzie dziecko doskonali spostrzegawczość i dokładność podczas ćwiczeń, uczy się wykorzystywać odpad do bezpiecznej zabawy. Jest to więc również forma ciekawego spędzenia czasu z dzieckiem. Zabawę można przeprowadzić z dziećmi w różnym wieku, nawet w większym gronie.
Kilka wielkanocnych eksperymentów z jajkiem w roli głównej. Wymagają jedynie kilku minut oraz łatwo dostępnych materiałów, no i oczywiście jajek. Taki wielkanocny eksperyment można wykonać w domu
Przyglądnij się rybce. Przygotuj 6 kolorów i pokoloruj rybkę zgodnie z numerkami. W trakcie kolorowania przypominaj sobie nazwy kolorów i mów je na głos. W trakcie pracy również posłuchaj piosenki na temat kolorów https://www.youtube.com/watch?v=jYAWf8Y91hA
Z uwagi na to, że nie wszystkie dzieci, mają możliwość uczęszczania do przedszkola - pracę plastyczne można, również wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – do 7 kwietnia.
Czekamy na Wasze piękne prace.
Organizatorki:
Marcela Bukato
Aleksandra Dec
Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Uważana jest ona za najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, stanowi bowiem upamiętnienie ważnego wydarzenia – zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ze świętem tym wiąże się wiele ciekawych tradycji i zwyczajów. Przygotowania do Świąt rozpoczynamy krótko po pożegnaniu zimy. Nawet porządki poprzedzające okres świąteczny należą do tradycji. Sprzątanie ma symbolizować usuwanie pozostałości zimy, a także pozbywanie się z domu zła i chorób. Porządki sprzyjają więc ogólnemu dobremu samopoczuciu i kojarzą się z radosnym oczekiwaniem na nadchodzącą wiosnę.